Jaki wpływ ma słońce na twój organizm?

Słońce jest niezbędne do życia  i co za tym idzie przynosi wiele pożytku. Trzeba korzystać z niego z umiarem, ponieważ promienie UV mają również szkodliwy wpływ na zdrowie skóry. Pomimo tego przebywanie na słońcu ma zbawienny wpływ na dobre samopoczucie, energię, lepsze funkcjonowanie układu krążenia. Oprócz tego dodatnio wpływa na pracę serca, układ oddechowy oraz ma zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Można śmiało powiedzieć, że słońce leczy. Ciepło słoneczne łagodzi bóle stawów i mięśni, ponieważ pod jego wpływem  mięśnie rozluźniają się, co łagodzi te objawy. Pod wpływem słońca wydziela się tak zwana serotonina. Jest to hormon szczęścia, który ma dodatni  wpływ na leczenie depresji.  Przebywając na słońcu odczuwasz zadowolenie i poprawia się twój stan psychofizyczny. Promieniowanie słoneczne doskonale łagodzi objawy łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i trądziku.

Każdy z nas zauważa u siebie różnicę w funkcjonowaniu przy deszczowej pogodzie a w dni słoneczne. W dni słoneczne jesteśmy bardziej żywi, mamy więcej energii do życia i jesteśmy pogodniejsi, związane jest to z promieniami słonecznymi.

Co jeszcze zyskamy przebywając na słońcu?

Przebywając na słońcu nasz organizm pozyskuje dla nas ważną witaminę D. Jest ona prawie w 100% syntetyzowana w skórze. Witamina ta jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania kości. Za niski poziom tej witaminy może powodować krzywicę bądź osteomalację – objawiającą się bólami kostnymi. Kolejne schorzenie to osteoporoza. Mogą się jeszcze pojawić bóle mięśniowe niewiadomego pochodzenia. Witaminę D  organizm wytwarza również sam, problem pojawia się dopiero wtedy gdy przychodzi jesień i jest  zbyt mało słońca. Jej niedobór charakteryzuje się  objawami depresji, zmianami i wahaniami nastrojów, nerwowością i  sennością. Dlatego korzystajmy z terapii słońcem kiedy tylko możemy. Wystarczy w słoneczny dzień wystawic twarz do słońca na kilkanaście minut lub wybrać się na spacer. Bez słońca człowiek nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo.

Na co trzeba uważać?

Z kąpieli słonecznych należy korzystać z głową, szczególnie podczas upałów. Zabronione jest opalanie się całymi dniami. W dużej dawce promienie słoneczne mogą spowodować popażenia słoneczne, plamy, bielactwo czy fotouczulenie. Również po dłuższym czasie można zaobserwować wpływ zbyt dużej ilości słońca na naszą skórę. Pojawiają się oznaki starzenia, przebarwienia i głębsze zmarszki. Dlatego korzystajmy z dobrodziejstw słońca z zachowaniem zdrowego rozsądku.