Dynia – czego o niej nie wiesz?

Gatunków dyni jest około 20. Owoce tej rośliny są duże o kolistym kształcie. W Polsce uprawiane są jej trzy odmiany: piżmowa, olbrzymia i zwyczajna to te które najczęściej spotykamy na naszych polach. W tym artykule poznasz jej skład i wartości odżywcze, zapraszam!

Dynia – wartości odżywcze

Mało ludzi wie, że dynia to nie warzywo tylko owoc jagodowy, jest bogata w witaminy i minerały. Zawiera beta-karoten, potas, wapń, magnez, żelazo oraz inne cenne minerały.  Miąższ dyni zawiera dużo witamin takich jak: witamina C, witaminy z grupy B. Dynia zawiera dużo kwasów tłuszczowych nienasyconych. Spożywanie jej ma wpływ na układ krwionośny, bo zapobiega odkładaniu się cholesterolu w tkankach. Owoc ten zawiera również dużo błonnika, który ma decydujący wpływ na trawienie.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu dyni?

Im bardziej pomarańczowa dynia tym więcej zawiera beta-karotenu. W połączeniu z witaminą E wpływa na koloryt i wygląd naszej skóry. W pestkach dyni znajduje się duża ilość przyswajalnego cynku co zapobiega u mężczyzn rozwojowi prostaty. Cynk ma też duży wpływ na wygląd włosów i paznokci. Pewnie mało osób wie, że jedząc pestki możemy pozbyć się pasożytów takich jak owsiki bądź tasiemca.

Sposoby na dynę!

W okresie jesienno- zimowym warto wykorzystywać dynie na wiele sposobów. Z dyni możemy ugotować zupę, sałatki, placki, ciasteczka a nawet pierogi czy kotlety. Przepisów na jej wykorzystanie jest wiele. W stanie surowym jest dobrym dodatkiem do sałatek.

Owoc dyni możemy  również wykorzystać jako ozdobę naszego domu. Wystarczy wymyślić sobie jakiś wzór i później go wyciąć w niej. Po wydrążeniu miąższu uzyskamy bardzo ładny lampion.
Zachęcam wszystkich do zajadania się potrawami z dyni, bo posiada ona naprawdę dużo cennych  naturalnych witamin i minerałów.