Dlaczego warto jeść więcej białka? 5 powodów!

Białko ma duże znaczenie w funkcjonowaniu ustroju człowieka. Prawidłowe spożywanie ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia. Składnik ten pełni w naszym organizmie szereg istotnych funkcji. Najważniejszą dla naszego organizmu jest funkcja budulcowa, która ma wpływ na mięśnie, zęby, kości, skórę, włosy i paznokcie. Zastanawiasz się, czego jescze nie wiesz o tym składniku? Zapraszam do dalszej części artykułu!

Wszystko czego nie wiesz o białku!

Białko ma również wpływ na energię życiową zapewniając prawidłowy stan i funkcjonowanie organizmu. To dzięki białku możliwy jest prawidłowy rozwój i wzrost oraz regeneracja uszkodzeń. Białko usuwa również toksyny z naszego organizmu. Jeśli chcemy się zdrowo odżywiać to w naszej diecie nie może zabraknąć pokarmów zawierających białko. Jest wiele źródeł białka ale nie każdy wie gdzie go możemy znaleźć najwięcej. Białka dzielimy na roślinne i zwierzęce. Głównym źródłem białka jest pożywienie. Dużo znajdziemy go w takich pokarmach jak: mięso, ryby, nabiał oraz rośliny strączkowe.

Niedobór składnika – skutki

Niedobór białka w organizmie spowoduje niedożywienie. Skutkiem tego organizm przestanie się rozwijać, ustaje praca mięśni, jelit, zaczynamy częściej chorować. Niedobór białka może też spowolnić przemianie materii i powodować u nas uczucie głodu. Białko łącząc się z wapniem reguluje rozwój kości. Badania potwierdzają, że zbyt duża ilość białka a za mała ilość wapnia zwiększają ryzyko pęknięcia kości. Jeśli natomiast dostarczymy naszemu organizmowi odpowiednią ilość witaminy D oraz wapnia, to wtedy białko będzie bardzo dobrze odbudowywać kości.

1 Komentarz

  1. Wpis w sam raz dla mnie, ostatnio dużo ćwiczę i bardzo cenię białko. 😀 Brakuje mi roślin strączkowych, tu, gdzie mieszkam, nie ma ich za wiele.

    Pozdrawiam z Wietnamu i życzę mnóstwo szczęścia oraz spełnienia marzeń w 2018! 🙂

Komentowanie jest wyłączone.